Kadikoy.NET Logo

KADIKOY.NET - KADIKÖY WEB PORTALI

kadıköy

BAĞDAT CADDESİ

Sadece Kadıköy'de yaşayanların değil, hemen hemen tüm İstanbul'da yaşayan herkesin bildiği tek caddedir Bağdat Caddesi... Çağdaş bir kentte var olan tüm özellikleri taşır. Yurtdışında bulunanlar veya oralara gitme imkanı bulanlar, gelişmiş dünyanın önemli caddeleri ile karşılaştırırlar Bağdat Caddesi'ni. Bu ünlü caddenin öyküsü ise bir hayli eskiye dayanır. Neredeyse birçok eski kent, yıllardan beri var olan bu yolun çevresinde oluşmuş ve gelişmiştir.

Osmanlıların İstanbul'un fethetmesinin de öncesinde, eski kaynaklarda Bizans'ı Anadolu'ya bağlayan bir yol olduğu belirtilir. Bu yolu o zamanlar ticaret kervanları ve ordular kullanırlardı. Daha sonra Osmanlılar zamanında daha da önem kazanır. Anadolu'ya çıkacak Osmanlı Ordusu, bugün sadece adı kalan Haydarpaşa Çayırı'nda toplanır; sefer hazırlıklarını burada yaparlardı.

Bağdat Yolu ismini alışı ise, Osmanlı Padişahı IV. Murat'ın Bağdat'a yaptığı ve Osmanlıların zaferi ile sonuçlanan "Bağdat Seferi"ne bağlanır. Osmanlı Padişahı IV. Murat, İranlılar tarafından alınan Bağdat'ı geri alabilmek için seferberlik başlatır.

Bağdat'ı İranlılardan almak için yola çıkan Osmanlı ordusu bu seferden zaferle döner. Ordunun İstanbul´dan sefere çıkarken izlediği yol artık Bağdat yoludur ve öyle anılır. Bağdat yolu, Üsküdar Meydanı'ndan başlar, Karacaahmet Mezarlığı'nın arasından ve Haydarpaşa Çayırı'ndan geçerek Bostancı Köprüsü'ne ulaşırdı.

Bugünkü Bağdat Caddesi üzerinde Osmanlı döneminde yapılan menzil çeşmeleri ve namazgahları vardı. Bunların en önemlileri Haydarpaşa Çayırı'nda bulunan Ayrılık Çeşmesi, bugün yerinde izi bile kalmayıp sadece adı kalan Söğütlüçeşme, yol genişletme çalışmaları sırasında yeri değiştirilen Selamiçeşme, Vonder Goltz'un haritasında yeri belirtilen Çınardibi olarak bilinen yerde, yerinde ulu bir çınar ağacı bulunan Çobançeşmesi. Bostancı'da ise Çatalçeşme ile Bostancı Meydanı'nda bulunan ve birkaç kez yeri değiştirilen Bostancı Çeşmesi sayılabilir. Bugünkü Bostancı Çeşmesi'nin bulunduğu yerin yanındaki namazgah taşı da anlamını yitirmiş bir şekilde çeşmenin yanında ve asıl yerinden çok uzakta bulunmaktadır.

Kadıköy'ün asıl gelişmesinin II. Abdülhamit döneminde olduğu bilinir. O dönemde saraya yakın oturmak isteyen birçok Osmanlı Paşası ve devlet görevlileri Kadıköy'de arazi satın alarak köşkler ve evler yaptırmışlardır. Bu yerleşimlerin çoğu Bağdat Caddesi tarafında olmuştur. Bugün cadde üzerinde sayıları oldukça azalan bu konaklar ve evler, Bağdat Caddesi'nin ilk evlerini oluşturmuştur.

İstanbul Şehremaneti, bugünkü deyişle İstanbul Belediyesi tarafından 1918'de yayınlanan şehir planında Kurbağalıdere ve Kızıltoprak arası Bağdat Caddesi olarak gösterilmiş; daha sonraları 1934 yılında yayınlanan şehir rehberinde ise Kurbağalıdere'den başlayarak bugünkü Fenerbehçe Stadı'nın yanından devam eden ve Bostancı Köprüsü'ne kadar uzanan cadde, Bağdat Caddesi adını almıştır.

Bağdat Caddesi sadece Kadıköy için değil, İstanbul için de önemli bir caddedir. Kente çağdaş bir kimlik kazandırmaktadır. Bağdat Caddesi'nin bundan sonraki gelişimi de çağdaş kente yakışır olmalı... Bu da, burada görev yapan ve yaşayanlara düşüyor.

 
© 2004-2013 Root Computer. Her hakkı saklıdır. Hakkımızda | Kullanım Sözleşmesi | Gizlilik ve Güvenlik Politikamız 0,023 sn. (5)